seo neden gereklidir

SEO Neden Gereklidir?

SEO kelimesi dijital pazarlama için büyük bir önem taşır ve bir web sitenin birçok konuda gelişimini sağlamak için kullanılır. Bu gelişimler içerisinde arama motorlarının konumunu iyileştirmek, siteyi ziyaret eden kullanıcıların eşsiz bir kullanıcı deneyimi yaşamasını sağlamak ve organik trafiği nitelik ve nicelik olarak geliştirmek vardır. SEO kelimesi İngilizce “Search Engine Optimization” kelimesinin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı ise “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir.

İnternetin kullanımının artması ile SEO strateji oldukça kullanılan bir dijital pazarlama tekniği olmuştur. Anahtar kelimelerle web sitenin arama motorundaki sıralamasını yükseltmeye yardımcı olan SEO, kısa sürede kullanılan sitenin kalitesini ve güvenliğini artırır. Teknolojinin gelişmesi ile de SEO kriterleri değişim göstermektedir.

SEO Neden Gereklidir?

 

SEO sürecinde potansiyel kullanıcıların arattığı kelimeler analiz edilmelidir. Kelimelerin tespit edilmesi web siteye dönüşüm gelmesini sağlar. Kelime analizi yapılırken Semrush, Kwfinfer, Ahrefs gibi SEO araçları kullanılır. Daha sonra potansiyel kullanıcıların ne şekilde bir arama yaptığı ne aradığı ne için aradığı iyi bir şekilde sorgulanmalıdır. Sorgulama yapılırken sıklık, rekabet ve alaka düzeyleri göz önüne alınmalıdır.

Kelime analizi yapıldıktan sonra rakip analizi yapılmalıdır. Yapılan analizde hedeflenen kelimeler belirlendiğinde SEO yapılan web sitenin bu kelimelerde yer alıp almadığına, kaçıncı sırada olduğuna bakılmalıdır. Bu süreçte bir site analizi de yapılmalıdır, site analizi yapıldığında eksik ve yanlış yapılan uygulamalar düzeltilmelidir. Bunlar arasında web sitenin;

 • Title,
 • Description,
 • Heading etiketleri,
 • Mobil uyumlulukları,
 • Site hızı yer alır.

Sık kullanılan kelimelerin anahtar kelime olarak belirlenmesi, bu düzenlemelerin yapılması SEO kriterleri arasında bulunur ve bütün bunların yapılması SEO optimizasyonu yapılan web sitesinin arama motorunda ön sıraya çıkmasına yardımcı olur.

SEO, internet kullanıcıları ve arama motorlarıyla iyi geçinmeyi amaçlar bunun nedeni kullanıcı deneyimini artırmak ve iyileştirmektir. Öncelikle kullanıcıların arama niyetleri öğrenilmesi gerekir.

 • Kullanıcıların bir bilgiye, çözüme ve cevaba olan ihtiyaçları,
 • Anahtar kelimeleri arama motoruna yazma olasılığı,
 • İlk sonuçları geçme olasılığı,
 • Bir ya da daha fazla web siteye giriş sağlamak,
 • Aranan içeriği bulabilmek için web sitesinde gezinmek gibi kullanıcı niyetleri belirlenebilir. Arama motorları gelişim gösterdikçe SEO stratejisini uygulamakta kolaylaşmıştır.

Kanal Gruplamaları: Kanal gruplaması ile trafiğin kaynakları ortaya çıkarılır. Kaynaklara bakılarak her bir kaynaktan ne kadar etki edildiği öğrenilir. Organik trafiğe, ücretli reklamlara, sosyal medya kanallarından e-ticaret sitesine ne kadar ziyaretçi geldiğine, içeriklere ne kadar ilgi gösterildiğine dikkat edilmelidir.

Konum: SERP sonuçlarında ortalamaya konuma bakılarak web sitesinin yeri sorgulanır.

Tıklama Oranı: Arama motorunda tıklama sayısının toplam gösterim sayısına bölünmüş haline bakılır.

Dönüşümler: Belirlenen anahtar kelimelerden ya da yapılan SEO’dan web sitesine ne kadar dönüşüm alındığına bakılır.

Davranış: Organik ziyaretçiler ne kadar süreyle ortaya çıkar? Ziyaretçi başına kaç sayfa gezilir? Ziyaretçiler sayfada ortalama kaç dakika kalır?

 

SEO Kriterleri Nelerdir?

 

İnternet kullanımının artmasıyla web sitelerde de artışlar meydana gelmiştir, web sitelerin artışı ile de rekabette ön sıralara çıkma ihtiyacı duyulmuştur. Hizmetlerin, ürünlerin ve bir web sitenin kurumsal kimliğiyle diğer web sitelerden ayrılmasının en büyük etkeni SEO’dur. SEO için SERP özellikleri oldukça önemlidir. SERP arama motoru sonuç sayfası açılımının İngilizce kısaltmasıdır. SERP sayesinde anahtar kelimelere ulaşmak oldukça kolaylaşır. SERP sonuçlarını belirleyen etkenler arasında alaka düzeyi, uzmanlık ve güven bulunmaktadır. Bu sonuçlara bağlı olarak site optimizasyonu yapmak önemlidir.

Arama motorları arasında öne çıkmak için önemli olan internet kullanıcılarına farklı bir deneyim sunmaktır. Bu deneyimler arasında kaliteli içerikler üretmek, SEO kurallarına uygun olarak site optimizasyonu yapmak ve ziyaretçilere kendilerini değerli hissettirmek vardır. Ziyaretçilere kendilerini değerli hissettirme kişiselleştirme ile ortaya çıkartılabilir. Konum bilgisi, kullanıcıların arama geçmişi, kullandıkları cihazlar ve sosyal bağlantıları kişiselleştirme içerisinde yer alır. Arama motorlarında da sıkça aratılanlar anahtar kelime haline gelebilir. SEO için anahtar kelime vazgeçilmezdir.

 

SEO Nasıl Yapılır?

 

Bir web sitenin arama motoru optimizasyonu için yapılan birincil işlemlere “İç SEO” denir. Web sitesi içerisinde düzenlemeler ve iyileştirmeler yapılır ve bu sayede “Dış SEO” için hazırlık yapılmış olur. İç SEO’da yapılan düzenlemeler ve iyileştirmeler sayesinde arama motoru örümceklerinin siteyi daha doğru okumasına yardımcı olur. Web sitesi içinde yapılan SEO çalışmaları ile kullanıcı deneyimleri de iyileştirilebilir ve geliştirilebilir.

İç SEO bittikten sonra sitenin sosyal medya mecralarında ve diğer sitelerden link alınarak yapılan iyileştirmelere “Dış SEO” denir. Bir web siteden metin ve görsel üzerinden backlink alınarak yapılan SEO çalışması Dış SEO olarak bilinir. Dış SEO’dan daha fazla verim almak için backlinklerin kaliteli ve doğru olması gerekir. Siteniz için en doğru seo paketleri için doğru adrestesiniz.

 

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

 

 • Site dışı SEO yapılırken diğer internet sitelerinden SEO yapılan siteye backlink alınır. Backlinkler, sitenin arama motorunda tavsiye edilirken marka değeri de artar. Alınan backlinklerin değerine, doğruluğuna, çeşidine ve sayısına göre arama motorunda ön sıralara çıkar.
 • Backlink alınırken dikkat edilmesi gereken şeyler; sitenin değeri, sitenin öncesinde link verdiği siteler, sitenin aldığı backlinkler ve site içeriğidir.
 • Metinden backlink alınıyorsa bir domain ve açık URL belirlenmelidir. Bir metinden alınan backlink her site için farklı olmalıdır. Metinler kopya içerik olmamalı ve spama uğramamış olmalıdır.
 • Backlink alınırken rakip olup olmadığına bakılmalıdır. Rakip varsa rakibin aldığı kaliteli sitelere öncelik verilerek daha sonra diğer sitelerden de backlink alınmalı ve öne geçilmelidir.
 • Siteniz için en güçlü seo paketlerini görmek için tıklayın

SEO İle Ücretli Reklamların Arasındaki Fark Nedir?

 

SEO arama motorlarında web sitenizin üst sıralarda çıkmasını organik bir şekilde sağlarken, Adwords reklamları ise üst sıralarda ücret vererek var olmanızı sağlar. SEO için herhangi bir şekilde ücret ödemeniz gerekmez fakat ücretli reklamlar arama motoru optimizasyonuna nazaran maliyetlidir.

7 thoughts on “SEO Neden Gereklidir?”

 1. Merhaba, bu makalede SEO’nun ne olduğunu anlatırken, SEO’nun sadece web siteleri için gerekli olduğunu belirtmişsiniz. Peki, SEO’nun e-ticaret siteleri için de aynı derecede önemi var mıdır? E-ticaret sitelerinin de SEO’ya ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Teşekkürler.

 2. Bu makalede SEO’nun faydalarından bahsetmişsiniz. Ancak, SEO’nun sadece organik trafiği artırma amacıyla kullanıldığını düşünenlerdenim. Reklamlar, arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmenin yanı sıra, marka bilinirliğinin artırılmasına da katkı sağlar. Sizce SEO ile ücretli reklamların marka bilinirliğine etkisi nedir?

 3. Makalede SEO’nun önemi hakkında bilgilendirici bir paylaşım. SEO’nun sitelerin görünürlüğünü artırmadaki etkisi gerçekten büyük. Benim merak ettiğim ise, aynı içeriğe sahip farklı sitelerde yapılan SEO çalışmalarının etkinliği konusudur. Acaba benzer içeriğe sahip sitelerde nasıl bir fark yaratıyorlar?

 4. Merhaba, makaleniz çok aydınlatıcıydı! Ancak, SEO stratejilerinin hızlı bir şekilde değiştiğini ve güncel kalmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Sizce bir web sitesinin SEO’sunu güncellemek için en iyi yöntem nedir? Teşekkürler!

 5. Bu makalede SEO’nun önemi ve nasıl yapıldığıyla ilgili çok değerli bilgiler bulunuyor. Ancak, SEO İle Ücretli Reklamların Arasındaki Fark Nedir başlığı da merak uyandırıcı oldu. SEO’nun organik sonuçlarla elde edilen ücretsiz bir yöntem olduğunu biliyorum. Ancak ücretli reklamların farkını tam olarak anlayamadım. Bu konuda biraz daha açıklama yapabilir misiniz? Teşekkürler.

 6. Bu makalede SEO’nun neden gereklidir ve nasıl yapılacağı hakkında çok faydalı bilgiler var. Benim merak ettiğim konu ise SEO ile ucretsiz reklamlar arasindaki fark nedir? SEO’nun avantajları neden ucretsiz reklamlardan daha cazip olabilir?

 7. Merhaba, makaleniz çok faydalı ve bilgilendirici olmuş. SEO’nun önemi hakkında daha önce hiç böyle bir bakış açısı duymamıştım. Yazınızı okuduktan sonra SEO’nun işletmelere getirdiği avantajları daha iyi anladım. Teşekkürler!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir